وقتی گفته می شه «خودتون باشین» به این معنیه که برابر ویژگیای شخصیتی و باورهای خودتون رفتار کنین. اگه شناخت درست و علاقه کافی نسبت به خودتون داشته باشین، اوریجینال بودن اصلا کار سختی نیس. همونجوریکه اگه خودتون رو دوست نداشته باشین نمی تونین فرد دیگری رو دوست داشته باشین، اگه با خودتون صادق و روراست نباشید هم نمی تونین با بقیه روراست باشین.

شخصیت

با جرئت و شهامت خودتون رو همونجوریکه هستین قبول کنین و اجازه ندین شخصیتتان برابر با درکی که بقیه از شما دارن شکل بگیره. فقطً به خاطر پذیرفته شدن به وسیله بقیه کاری رو انجام ندین. خودنمایی نکنین فرد دیگری هستین چراکه دود این آتیش فقط توی چشم خودتون میره.

اگه خدا میخواس این جور که هستم نباشم، منو طور دیگری می آفرید.

یوهان ولفگانگ گوته

شاید بعضی از دوستان و دور وبریا تون رو بشناسین که حاضرن واسه این که بقیه دوستشون داشته باشن کارایی رو بکنن که دوست ندارن و در حالت عادی انجام نمی دن. مثلا با این که اهل الکل نیستن در مهمانیا مشروب بخورند یا وقتی خیلی گرسنه هستن لب به غذا نزنند. این آدما باورهای خودشون، پیشنهادای والدینشان و عرف پذیرفته شده ی جامعه رو زیر پا می ذارن تا شاید در دل کسی جا باز کنن ولی نتیجه کارشون چیزی جز به دردسر افتادن و عذاب نیس.

تا به حال دقت کردین که وقتی کاری رو انجام میدید که خلاف شخصیت و منش واقعی شماس، بیشتر دچار ناراحتی و سردرگمی میشید؟ دلیل این حس اینه که نمی دونین رضایت کی رو باید به دست بیارین: خودتون یا بقیه؟!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری انگیزه پیشرفت رو در خودمون تقویت کنیم 

تنها در صورتی که رفتار و اعمالتان مستقیماً تحت اثر باورها و شخصیت خودتون باشه، می تونین واسه خودتون به عنوان فردی جداگونه احترام قائل باشین و تنها در این حالته که بقیه هم واسه شما احترام قائل هستن. چون که شما رو فردی قوی، جداگونه و با باورهایی محکم میدونن.

تعاریف خیلی از شهامت ارائه شده ولی میشه با اطمینان کامل گفت که داشتن شهامت نیازمند این موارده:

  • درون نگر باشین: شما تنها کسی هستین که می تونه تموم ویژگیای منحصر به فردتان رو ببینه و بشناسه.
  • واقعی باشین: راستی داشته باشین چراکه بدون راستی هر چیزی که می ببینن، می شنوین و یا انجام میدید «خالص» نمیشه.
  • ذهنتون رو باز کنین و باز نگه دارین: قبل اینکه درباره چیزی دانشی کسب نکردین در موردش قضاوت نکنین و ندانسته روی چیزی ارزش گذاری نکنین.
  • منصف باشین: همونجوریکه اشتباهات و ضعف هاتون رو می ببینن، نقاط قوتتون رو هم ببینین.

جسارت و خلاقیت به شما این امکان رو می ده که شخصیت بی همتایی بسازین که برخاسته از باورها و سلایق و دانسته های خودِ خودتونه. انجام دادن این کار نه تنها از شما انسانی موفق می سازه، بلکه افراد خیلی از این نگاه شما اثر قبول می کنن.

خلاقیت-خلاقانه

منبع : essentiallifeskills

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی