بعضی وقتا، یک عالمه کار ناتمام انتظارمان رو میکشن تا انجام شون بدیم، اما متأسفانه هیچ گونه میلی نداریم و دقیقا به دلیل همین بی انگیزگی، از انجام دادن کارا شونِه خالی می کنیم و انجام شون رو همیشه به تعویق میندازیم. معمولا در مثل این مواقع، با اینکه انجام خیلی از کارای تلمبارشده ضرورت داره، کوچیک ترین اقدامی واسه انجام دادن شون در پیش نمی گیریم و فقط با عذاب وجدانِ انجام ندادن شون، خودمون رو آزار میدیم. در این نوشته، روی سخن مون به ویژه با افرادیه که به انگیزه پیشرفت احتیاج دارن تا بتونن کارای ناتمامی رو که در دست انجام دارن، به نتیجه برسانند. واسه اینکه باانگیزه باقی بمونین، باید برنامه زندگی تون رو طوری بچینید که دیگر به انجام هیچ کاری «مجبور» نباشید، بلکه وظایف تون رو از روی «اشتیاق» بکنین. اگه در شغل فعلی تون اون قدر بی انگیزه اید که هر روز باید واسه رفتن به سر کار با خودتون بجنگین، پس شاید وقتش باشه که به شغل دیگری فکر کنین. زمانی می تونین با انگیزه به انجام کاری ادامه بدین که به این سه نکته، توجه کافی داشته باشین:

۱. علاقه مندی

سعی کنین کارایی رو بکنین که در بخش ی علاقه مندی هاتون باشن. نگفته نمونه که همه ما بعضی وقتا مجبور میشیم، کارایی رو بکنیم که خواست خودمون نیستن و علاقه ای به انجام دادن شون نداریم. اما اگه همه زندگی یک شخص به انجام کارایی محدود شه که مورد علاقه اش نیستن، حتما یک جای کار اِشکال داره.

۲. عادات

امکان نداره بتونین همه امور زندگی رو خط کشی شده جلو ببرین. اما همین که فقط به چند مورد از عادات اصلی زندگی تون نظم و ترتیب ببخشین، کافیه تا زندگی روزمره تون سروسامانی به خودش بگیره. مثلا اگه صبحا سر یک ساعت مشخصی از خواب بیدار شید و ساعات کاری و میزان بازدهی تون هم مشخص و در هر روز تقریبا مثل باشه، روز بعد با سختی کمتری در انجام همون کارا روبه رو هستین.

۳. غرقه گی

غرقه گی (flow) به وضعیتی گفته می شه که ذهن فرد، روی کارِ در دست انجام، متمرکزه. عوامل زیادی در ایجاد این وضعیت نقش دارن، اما در اختیار گرفتن ذهن و هدایتش به طرف وضعیت غرقه گی، کار خیلی آسونی نیس. در کل، باید به دنبال راه حلی بگردید تا کاری که انجامش میدید، حوصله تون رو سر جنگ و باعث اذیت و آزارتان نشه، بلکه عاشق تون کنه و غرق انجام دادنش شید.

راهکارهای ایجاد انگیزه پیشرفت

۱. از خودتون بپرسید به چه دلیل

اگه خودتون رو به انجام کاری مجبور کنین که به نظرتون مریضی آوره، این تمرکز اجباری تأثیری در جذاب تر شدن کاری که انجامش میدید، نداره. پس اگه کاری رو انجام میدید که مورد علاقه تون نیس و جذب تون نمی کنه، کمی به خودتون فرصت بدین و سعی کنین بفهمین به چه دلیل باید خودتون رو واسه انجام کاری که تشویق تون نمی کنه، به زحمت بندازین. باید دلیلی پیدا کنین تا کارِ در دست انجام رو واسه تون جذاب تر کنه. اما اگه فکر کردین و به هیچ دلیل واضحی نرسیدید، پس شاید بهتر باشه از انجام کار مورد نظر دست بکشین.

۲. خودتون رو به یک رقابت پنج دقیقه ای دعوت کنین

فقط واسه پنج دقیقه شروع به کار کنین. همین پنج دقیقه کافیه تا استارت کار زده شه.

۳. به جنب وجوش بیفتید

وقتی به انجام کاری خیلی مشتاق باشین، حتی از نگاه جسمی پر از انرژی هستین. پس وقتی به انجام کاری تمایل ندارین، بد نیس وانمود کنین که همون قدر پرانرژی و چابک هستین. یعنی، به بدن تون تلقین کنین که مشتاق هستین. این راه و روش «گول زَنَک» شاید به نظرتون ناکارامد و احمقانه بیاد، اما باور کنین در افزایش انگیزه خیلی هم بی اثر نیس.

۴. به مرحله بعدی کار فکر کنین

شاید بعضی وقتا احساس کنین پروژه ای که انتظارتان رو می کشه، اصلا انجام شدنی نیس و امکان نداره از عهده اش بربیایید. تا زمانی که پروژه ای رو انجام نشدنی تصور کنین، فقط از زیر انجام دادنش در خواهید رفت. در مثل این شرایط، پیشنهاد می شه بی معطلی به مرحله بعدی کار فکر کنین. منظور از مرحله بعدی اینه که باید پروژه محول شده رو به قطعات انجام پذیرتر تبدیل کنین تا راحت تر بتونین انجامش بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری با آرتروز جنگ کنیم؟ 

۵. عامل بی انگیزگی تون رو شناسایی کنین

فکر می کنین چه دلیلی باعت می شه دل به کار ندین؟ باید سعی کنین عامل بازدارنده ای رو که باعث بی انگیزگی تون شده، شناسایی و برطرف کنین. شاید دلیل بی انگیزگی تون از خستگی، ترس، بی حوصلگی، بی قراری یا خشم ناشی شده باشه. شاید هم مطمئن نیستین چقدر زمان دارین یا حواس تون نیس وظایف محول شده هنوز به اتمام نرسیده ان و واسه همین، وظایف تون رو به تعویق میندازین. در هر صورت، باید سعی کنین دلیلی رو که مانع پیشرفت تون شده، شناسایی و برطرف کنین.

۶. بر ترس هاتون پیروز شدین

مطمئنا از اینکه کاری رو به آخرسر برسونین، نمی ترسید. اما بعضی وقتا، ترسا یا اضطرابای پنهون ممکنه مانع پیشرفت تون شن و نگذارند وظایف تون رو به اتمام برسونین. باید این ترسا یا اضطرابای پنهون رو در خودتون ردیابی کنین و از بین ببرین. اعتمادبه نفس تون رو تقویت کنین و باور داشته باشین که می تونین از پسِ ناگوارترین شرایط هم بربیایید.

۷. از یک دوست، انگیزه بگیرین

وقتی احساس تنبلی می کنین، طوری که به انجام هیچ کاری تمایل ندارین، بد نیس از یک دوست کمک بگیرین. در شرایطی که دست از کار کردن کشیده اید، یک دوست پرانرژی می تونه انگیزه تون رو بالا ببره تا روحیه بگیرین و سخت کار کنین.

۸. روزتون رو با برنامه شروع کنین

۹. کتاب بخونین

کتاب بخونین، اما نه فقط کتابای انگیزشی و کمک به خود. مطالعه هر کتابی که دربردارنده ی ایده های جدید باشه، پیشنهاد می شه. ایده های جدید، چرخ دنده های ذهن تون رو به حرکت مجبور می کنن و باعث ایجاد انگیزه می شن. یادگیری ایده های جدید باعث تقویت مغز می شه. پس سریع تر می تونین وظایف تون رو به اتمام برسونین و به زمان کمتری احتیاج دارین.

۱۰. از وسیله کارامد استفاده کنین

محیط اثر زیادی روی افزایش انگیزه داره. رایانه ای که وسیله کارتونه، خیلی کنه عمل می کنه؟ اپلیکیشنایی که باید مورد استفاده قرار بدین، ناکارامد هستن؟ وسیله ای که وسیله کارتون به حساب میره، همیشه احتیاج به تعمیر داره؟ اگه در انجام وظایف تون از وسیله کارامد استفاده نکنین، انگیزه تون بررسی خواهد رفت. پس همه مشکلات بازدارنده ای رو که مانع ایجاد انگیزه کافی می شن، از بین وردارین.

۱۱. حتی بی ارزش ترین مشکلات رو حل کنین

یکی از مهم ترین عوامل بی انگیزگی، مشکلات نه چندون بزرگی هستن که برخلاف پیش پا افتادگی، اثر زیادی در از بین بردن انگیزه دارن. یادتون باشه مشکلات بی ارزش هم به اندازه مشکلات جدی و بزرگ مهم هستن و احتیاج به رسیدگی دارن​، چون که همین مشکلات به ظاهر کم اهمیت هم می تونن باعث سرکوب انگیزه شن.

۱۲. از مانتراها الهام بگیرین

مانترا کلمه، عبارت یا جمله ایه که به شکل اشاره میگن. سعی کنین چند نمونه مانترا پیدا کنین و با تمرکز روی این مانتراها انگیزه بگیرین. مانترایی که تکرارش می کنین رو می تونین از کتابا یا پوسترهای انگیزشی درآورده کنین. مانترا حتی می تونه چند کلمه خیلی ساده باشه که فرد رو راهنمایی می کنه. اگه نمی دونین از کجا باید شروع کنین و هنوز هیچ مانترایی پیدا نکردین، می تونین فعلا از این جمله انرژی بگیرین: «همین الان پاشو انجامش بده!»

۱۳. از موفقیتای کوچیک بهره بگیرین

موفقیت، موفقیت میاره. وقتی در کاری موفق میشید، اونقدر انرژی ای می گیرین که احساس می کنین تقریبا واسه انجام هر کاری انگیزه دارین. موفقیتای کوچیک، مثلا همین که همکارتان از عملکردتون تعریف و تعریف کنه یا اینکه دو سوم وظایف تون رو پیش از ظهر به انجام برسونین، کافی هستن تا به بمب انرژی تبدیل شید. پس سعی کنین از موفقیتای کوچیک واسه ایجاد انگیزه بهره ببرین. می تونین کارایی رو که فکر می کنین انجام دادن شون پیچیده نیس، مثلا ورزش صبحگاهی، در اول روز انجام شون بدین تا واسه مابقی روز باانگیزه تر پیش برید.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی